TARCZA ANTYKRYZYSOWA CZ.3
Stan prawny na dzień 01.04.2020 r.
Ustawa wprowadza, kolejny dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego, zwolnionego od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, w wymiarze dodatkowych 14 dni. Co istotne nie będzie wliczany dotychczas wykorzystany okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Ponadto rozszerzeniu uległ krąg podmiotów uprawnionych do tego dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz sytuacji w których będzie on przysługiwał (np.
w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna).
Dodatkowo będzie możliwość przedłużenia prawa do zasiłku na dalsze okresy.
Na czas trwania epidemii wprowadzono zawieszenie obowiązku wykonywania badań profilaktycznych wynikającego z przepisów kodeksu pracy oraz ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o transporcie kolejowym. Zawieszenie nie obejmie przeprowadzania badań wstępnych i kontrolnych ale będzie możliwość ich wykonania w innym trybie (np. uprawnienie wydania odpowiedniego zaświadczenia lekarzom innych specjalizacji; wydanie zaświadczenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub systemu łączności). Ponadto orzeczenia lekarskie których ważność skończyła się po 7 marca 2020, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, zachowują ważność, jednakże nie dłużej niż do upływu 60 dni od dnia zniesienia danego stanu.
Ustawa wprowadza obligatoryjne zwolnienie młodocianego pracownika zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego z obowiązku świadczenia pracy przez pracodawcę w okresie ograniczonego funkcjonowania szkół przygotowania zawodowego.
Zmiana ma na celu ochronę miejsc pracy poprzez częściowe pokrycie wynagrodzenia za czas przestoju w wysokości 50 % minimalnego wynagrodzenia lub w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy do wysokości 40 % przeciętnego wynagrodzenia. Pracodawca ma również otrzymać środki na opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników należnych od pracodawcy.
Pomoc będzie dotyczyła przedsiębiorców u których w dwóch kolejnych miesiącach począwszy od stycznia 2020 r. nastąpił spadek sprzedaży towarów i usług nie mniej niż o 15 % (w stosunku do analogicznych okresów z roku poprzedniego) lub nie mniej niż o 25 % z jednego dowolnego miesiąca od stycznia 2020 w porównaniu do miesiąca poprzedniego (np. w marcu 2020 r. w porównaniu do lutego 2020).
Dofinansowanie nie przysługuje na pracowników, którzy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku osiągali wynagrodzenie powyżej 300 % przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS.
Świadczenia przysługują na okres 3 miesięcy.
Ustawa wprowadza wydłużenie terminu składania wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych, przedłużenie wiz. Zmiana umożliwia cudzoziemcom, którym kończy się zezwolenie na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wystąpienia ze stosownym wnioskiem w terminie 30 dni po odwołaniu zagrożenia epidemiologicznego a ich pobyt w tym okresie będzie traktowany za legalny.
Ułatwienie wprowadzania systemów równoważnego czasu pracy
w dłuższym okresie rozliczeniowym (do 12 miesięcy). Ponadto skrócono minimalny okres nieprzerwanego dobowego wypoczynku do 8 godzin. Zmiana wprowadza ponadto możliwość zawierania porozumień o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia z pracownikami.
Opracowanie zawiera najważniejsze zmiany, które wprowadziła tzw. tarcza antykryzysowa. W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Kancelarią.